FFA, walki drużynowa, a może ochrona VIPa? Jak można grać w Lasertaga?

Lasertag, podobnie jak popularne sieciowe strzelanki, może być rozgrywany w różnych wariantach: coś dla siebie znajdą tu zarówno fani działających samotnie bohaterów filmów akcji, jak i zwolennicy bardziej taktycznych rozgrywek.

Lasertag to popularna (i znacznie mniej bolesna) wariacja na temat paintballa – uczestnicy meczów zamiast strzelać do siebie z kolorowych kulek, rażą się laserowymi wiązkami niczym szturmowcy i rebelianci z serii Star Wars. Laserowy postrzał nie zagraża tu jednak niczyjemu życiu bądź zdrowiu: zostaje on zamiast tego wychwycony przez pancerz przywdziewany przez uczestników, który odnotowuje punkt dla strzelca. Jakiego rodzaju potyczki oferuje zatem rozgrywający się na tag arena Lasertag?

Jakie są zasady gry laser tag?

Jedną z najpopularniejszych form rozgrywek są drużynowe starcia rozgrywające się w kolorowych labiryntach rodem ze staroszkolnych gier komputerowych. Laser tag zasady gry drużynowej ma proste: ekipa zawodników która zdobędzie podczas trwających przez określony czas zmagań więcej trafień zostaje okrzyknięta zwycięską. Istnieje również wariant dla „samotnych wilków”, czyli tzw. FFA (Free For All, co oznacza „każdy na każdego”). Tu zamiast zgrania drużynowego liczy się szybkie myślenie i celne oko, gdyż każdy staje się swoistym bohaterem kina akcji, który musi samodzielnie rozprawić się z resztą zawodników.

Drużynowe zmagania

Zmagania w Lasertag to nie tylko bieganie po labiryncie i rażenie oponentów laserowymi wiązkami. Istnieją również bardzo skomplikowane zestawy zasad, wymagające opracowania planu i ścisłej kooperacji. Jednym z najpopularniejszych jest VIP Defense, w którym jeden z członków drużyny przyjmuje rolę ruchomego celu. Laserowy paintball zasady w tym wariancie ma następujące: drużyna może zdobyć punkt tylko trafiając VIPa drużyny przeciwnej, zatem korzystanie z taktyk standardowych dla typowych strzelanin pomiędzy dwoma ekipami zawodników jest tutaj mało skuteczne. Taktycznego sznytu rozgrywkom mogą dodać też znajdujące się na tag arena dodatki takie jak bomby. Można je wykorzystać do np. wciągnięcia przeciwników w zasadzkę, a następnie odpalenia bomby laserowym strzałem. Jeżeli znajdą się w zasięgu wirtualnego „wybuchu”, otrzymają stosowny komunikat, który nakaże im wrócić do bazy celem doładowania.

Lasertag niczym Fortnite

Na fali popularności gier Battle Royale (której reprezentantem jest najsłynniejsza obecnie gra na świecie: Fortnite) na znaczeniu zaczął zyskiwać tzw. tryb Reality. Polega on na tym, że, zamiast gromadzić punkty, każdy zawodnik ma tylko jedno „życie”. Jeżeli zostanie postrzelony, to odpada z danej rozgrywki i musi poczekać do następnej rundy. W ten sposób na tag arena zostaje do pewnego stopnia odtworzona mechanika gier, w których grupa zawodników walczy w zmaganiach typu last man standing („ostatni żywy wygrywa”0. Istnieje też łagodniejszy wariant Reality, według którego trafienie nie wyklucza z rundy, ale pozbawia zawodników jednego z kilku „żyć”.

Lasertag to rozrywka oferująca znacznie więcej niż niewymagającą myślenia strzelaninę rodem z serii Star Wars. Laser tag zasady gry ma w różnych wariantach, pozwalających przybliżyć ją pod względem zasad do popularnych gier komputerowych, bądź nadać jej taktycznego, drużynowego sznytu. Nic zatem dziwnego, że w Lasertag wybierają zarówno szukający nowych wrażeń nastolatkowie, jak i firmy organizujące eventy dla swoich pracowników.