Jak poradzić sobie z markerem paintballowym?

Każdy kto chociaż raz usłyszał o paintball z pewnością interesował się jak właściwie działa ten sport. W czym leży sedno całej zabawy i jak właściwie działa “strzelanie się kulkami z farbą”. Aby dokładnie zrozumieć mechanizm działania paintballu warto zapoznać się z funkcjonowaniem markera paintballowego, czyli podstawy całej tej zabawy.

Czym właściwie jest marker paintballowy?

Paintball marker to urządzenie, które wyglądem zbliżone jest do tradycyjnych broni krótkich i strzeleckich. Wykorzystuje się je w głównej mierze do gry w… paintball. Markery paintballowe wykorzystują energię sprężonego gazu, najczęściej dwutlenku węgla lub powietrza atmosferycznego, jako siły napędowej. Pocisk, a właściwiej, kulka, zostaje posłana do przodu dzięki przekazaniu energii wystrzeliwującego sprężonego gazu. Paintballowe markery różnią się od siebie sposobem montowania elementu napędowego oraz gazem jaki wykorzystuję się do nadania pędu kulce. Cena paintball marker różni się w zależności od szybkostrzelności urządzenia, jego wagi, wymiarów czy sposobie mocowania dodatków, a nawet budowy i ogólnej stylistyki broni.

Rodzaje markerów paintballowych

Na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych paintball marker, ale przed zakupem warto zapoznać się z najczęściej wystepującymi wariantami. Markery paintballowe możemy podzielić na:

  • Elektroniczne – markery, które są najbardziej zaawansowane technicznie. Działają dzięki systemowi układów elektronicznych, który odpowiada za wypuszczenie kulek, tempo oraz prędkość z jakim wystrzeliwane są kulki oraz regulują ogólny przepływ gazu w broni. Najczęściej wybierane są przez zawodowców i profesjonalistów do gier turniejowych odbywających się w miejskich parkach i poligonach.
  • Elektro-pneumatyczne – markery wyposażone w specjalny e-grip, który pozwala regulować ilość kulek wystrzelonych po naciśnięciu spustu. W zależności od trybu marker wystrzeli jedną lub serię kulek, aż do spuszczenia palca ze spustu. Ciśnienie gazu pozwala na powrót bolta do pozycji wyjściowej, stąd pneumatyczny w nazwie.
  • Pneumatyczne – jeden z najbardziej podstawowych rodzajów markera. Nie trzeba go przeładowywać po każdym strzale dzięki działaniu gazu pod ciśnieniem. Specjalny mechanizm pozwala boltowi na powrót do pozycji wyjściowej.
  • Pompki – bardzo podstawowy marker. Charakteryzują się wyjątkowo małą szybkostrzelnością. Spowodowane jest to koniecznością wprowadzania kulki paintball do komory przeładowaniem.

Jak wybrać odpowiednie kulki?

Kulki paintball to jeden z najbardziej problematycznych elementów przygotowywania się do gry w paintball. W zależności od przeznaczenia będziesz wybierał pomiędzy kulkami twardymi oraz miękkimi. Ponadto, podczas wyboru kulek paintballowych warto zapoznać się z zawartością barwnika. Kulki paintball z większą zawartością barwnika przydadzą się do gier turniejowych i dla profesjonalistów, tak samo jak kulki twarde. Kulki miękki i te z mniejszą zawartością barwnika przeznaczone są raczej dla początkujących graczy. Dzięki temu błędy nowicjuszy są mniej piętnowane.