Jak zacząć swoją zabawę z ASG?

ASG, czyli Air Soft Gun, to akronim dla jednego z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu. ASG to hobby dla wytrzymałych i pragnących sporego zastrzyku adrenaliny. Jak zacząć swoją zabawę z ASG?

Czym dokładnie jest ASG?

Air Soft Guns to repliki prawdziwych broni, które różnią się od swoich realnych odpowiedników amunicją z jakiej korzystają. W odróżnieniu od paintballa, w przypadku replik ASG używa się plastikowych kulek o średnicy do 6mm. Kulki ASG nie są wypełnione farbą, a co za tym idzie nie brudzą ubrań ani otoczenia. Elementem odróżniającym repliki ASG od pistoletów paintballowych jest ich napęd. Najczęściej spotyka się repliki o napędzie elektrycznym, sprężynowym i gazowym. Taki sposób wprawiania kule w ruch sprawia, że tanie ASG jest rzadko spotykane i przyjmuje się, że jest to hobby, które wymaga pewnego wkładu finansowego.

Jak działa ASG?

Repliki ASG stawiają przede wszystkim na realizm. Ich wykonanie pozwala na stosowanie zaawansowanych metod taktycznych i strategicznych. Ich głównym zadaniem jest jak najwierniejsze naśladowanie ich palnych odpowiedników. Mechanizm napędowy zamontowany w replice ASG wyrzuca kulkę z dużą prędkością. Oczywiście w zależności od typu napędu (elektryczny, sprężynowy, gazowy) prędkość kulki do ASG osiąga różne wielkości. Repliki ASG z wyższych półek cenowych, które obecnie są najpopularniejszym wyposażeniem ASGowców, swoją ceną dorównują markerom paintballowym. Na korzyść ASG przemawia jednak cena kulek. Kulki paintballowe są droższe, gdyż ich produkcji wymaga zużycia farby. Ponadto, często mają większy kaliber. Więcej materiałów potrzebnych do stworzenia oraz bardziej skomplikowany sposób wykonania robi z ASG tańszą alternatywę kulek paintballowych.

Ile kosztuje rozpoczęcie zabawy z ASG?

ASG należy do jednego z bardziej wymagających pod kątem finansowym hobby. Za podstawowy pistolet z napędem sprężynowym zapłacimy od 80 złotych do 120 złotych. Natomiast najtańsze modele wyposażone w napęd elektryczny lub gazowy rozpoczynają się od nawet 250 złotych. Wybierając odpowiednią replikę powinniśmy zwrócić uwagę na każdy detal broni. Bardzo ważnym elementem będzie tworzywo z jakiego zostały wytworzone repliki ASG oraz dodatki dołączane przez producenta do zestawu. Oprócz porządnej repliki warto wyposażyć się w mundur z kamuflażem, który znacząco ułatwi rozgrywkę w zalesionym terenie i specjalne oprzyrządowanie do przenoszenia swojej repliki oraz opakowanie na kulki ASG.

Jak znaleźć miejsce odpowiednie do gry w ASG?

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody będą specjalne parki i poligony przygotowane z myślą o zabawie w ASG np.: ASG EUPOS. Jeśli chcemy bawić się w tanie ASG, do zabawy wystarczy jakikolwiek teren gdzie narażamy postronnej osoby na uszkodzenia zdrowia w wyniku kontaktu z przelatującymi kulkami. Podczas gry w ASG najważniejsze jest dobre zgranie i chęć taktycznego działania. Właśnie dlatego podczas wybierania odpowiedniego miejsca, warto sprawdzić dojazd dla wszystkich chętnych do gry. Generalnie, najlepsze miejsca na grę w ASG to:

  • Specjalne parki i poligony
  • Lasy, tereny zalesione
  • Opuszczone budynki