Laser Tag – co musisz wiedzieć

Laser Tag to gra strzelecka podobna do paintball i air softu. Największa różnica między Laser Tagiem, a innymi sportami jest to, że jest bezpieczny i czysty. Nigdy nie będziesz musiał nosić sprzętu bezpieczeństwa, ponieważ gracze nie strzelają kuleczkami farby lub plastikowymi. Zamiast tego, Laser Tag używa całkowicie bezpieczne wiązki, które nigdy nie będą nikogo krzywdzić.

Laser Tag jako zabawa

Laser Tag to zabawna, szybka gra, w którą zazwyczaj gra się na wyznaczonych arenach laser tagów za pomocą pistoletów laserowych (tzw. “fazerów”) i kamizelki z czujnikami. Areny mogą być na zewnątrz lub wewnątrz. Lasertag może być rozgrywany tylko dla zabawy lub również jako sport, jako zawodnik indywidualny lub jako część drużyny. Bardzo często w ten sposób odbywają się integracje firmowe. Pomysł ten został po raz pierwszy wykorzystany przez wojsko w późnych latach 70-tych do opracowania bardziej realistycznego scenariusza treningu i walki.

Laser Tag jak to działa?

Laser Tag wykorzystuje pistolety ręczne, które emitują laser i tracker sygnału w podczerwieni. Podczas gdy laser widzialny jest używany tylko do celowania i efektów, tracker na podczerwień wysyła informacje za każdym razem, gdy laser jest wystrzeliwany. Informacje te są następnie zbierane przez centralny komputer, który przydziela trafienia do graczy, którzy wystrzelili laser i trafili w cele.

System ten sprawia, że Laser tag jest całkowicie bezpieczną grą i nadaje się nawet dla młodszych dzieci.

Laser Tag – Zasady

Zasady gry mogą się znacznie różnić w zależności od używanego sprzętu i indywidualnych ustaleń między graczami. Ilość żyć, wpływ, jaki oznakowanie będzie miało na oznakowaną osobę, szybkość strzelania i tak dalej, może być omawiany i zmieniany w zależności od poziomu zawodników, doświadczenia i długości meczu.

Istnieją pewne gry specjalne, które są dość powszechne na całym świecie, takie jak “Capture the flag” (gracz musi ukraść flagę przeciwnika i zwrócić ją do własnej bazy i chronić ją), “Protect the VIP” (ukryć i bronić życia osoby VIP), “Capture the Base” (atakowanie i podbijanie bazy przeciwnika podczas obrony swojej bazy) i chociażby labirynt laser tag, czyli dodatkowe utrudnienie w postaci areny w kształcie labiryntu.

Fizyczny kontakt pomiędzy graczami jest zabroniony i może skutkować karą.

Laser Tag, a paintball

Laserowy paintball, jak zwykło się mówić w niektórych kręgach. Różnice pomiędzy Laser tagiem, a paintballem są jednak bardzo znaczące. Należy zacząć od tego, że w laserowej odmianie nie musimy martwić się o zapas amunicji, ponieważ ona realnie nie istnieje, jest to po prostu wiązka lasera. Za tym idą kolejne następstwa takie jak brak restrykcyjnych zabezpieczeń, czy uniknięcie obrażeń spowodowanych siłą, z jaką wystrzeliwane są kulki w paintballu. Nie musimy też martwić się o to, że będziemy brudni. Warto wspomnieć także o fakcie, iż Laser Tag w przeciwieństwie do paintballa jest organizowany w środku pomieszczeń i nie spotkamy się raczej z odmianą na świeżym powietrzu.